Kulak Burun Boğaz Plastik & Estetik Cerrahi Saç Ekimi Medikal Estetik Tıbbi Kadro Kurumsal İletişim Bilgileri Bizi Arayabilirsiniz (444 4 522) Normal (Web) Sürümü

Alerji Testleri Nelerdir?

Alerji teşhisinde en önemli adım, hastalığın öyküsünü ve belirtilerini iyi tanımlamaktır. Bu öğeler eksik kaldığında, alerji teşhisinde yanlışlar yapılabilir. Örneğin non-alerjik rinit (kaynağı belli olmayan alerjiler) için yapılan alerji testi negatif çıkmasına rağmen hastada alerjik belirtiler görülebilir. Ayrıca, şimdiye kadar hiç alerjik reaksiyon göstermemiş kişilerin kanında alerjik olduklarını gösteren değerler bulunabilir. Bu nedenle, testlerin sonuçları; hastalık öyküsü ve konusunda uzman doktorların muayenesi ile birlikte değerlendirilmelidir.

Gelişen teknolojiyle, alerji testlerinin çeşitleri ve doğru sonuç verme oranları da artmıştır. Alerji testleri genelde; solunum yolu alerjileri, gıda alerjileri, arı alerjileri, ilaç alerjileri, ürtiker ve anjiyo ödem (deri alerjileri), kontakt dermatit ve atopik dermatit (egzamalar) gibi hastalıklarda uygulanır. Ayrıca kronik sinüzit, öksürük, orta kulak iltihabı ya da gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hali (konjuktivit) gibi durumlarda da yapılmasına gerek duyulabilir.

Uygulanan test yönteminin hastaya fayda sağlayabilmesi için öncelikle hastanın hikâyesinin çok iyi bilinmesi gereklidir. Testler, alerji konusunda uzman hekimler tarafından karar verilmeli ve uygulanmalıdır. Sonrasında; en uygun test materyali bulunmalı, test yapılırken doğru teknik kullanılmalı ve elde edilen sonuçlar doğru yorumlanmalıdır.

Alerji Teşhisi İçin Yapılan En Yaygın Testler;

Prick (epidermal test), Intradermal test, Yama Testi (Patch ) ve Kanda yapılan testlerdir.

Prick Epidermal Test

Prick Epidermal Test

Deri yani “prick” testi, solunum yolu ve besin alerjenleriyle, lateksle ya da ender olarak ilaçlarla uygulanan bir testtir. Bu test alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, ürtiker (kurdeşen), gıda alerjisi, arı alerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. En sık tercih edilen test yöntemidir. Özel şişelerde hazır olarak bulunan alerjen sıvı materyali lancet, steril enjektör uçları ya da “prick” test için hazırlanmış özel iğneler ile vücuda enjekte edilerek uygulanır. Sonrasında derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturulur, alerjenin deriye sızması ve buradaki alerji hücreleriyle birleşmesi sağlanır. Test yapıldıktan 15 dakika sonra sonuçlar değerlendirilir.

Intradermal Test

Uygulama amacı ve genel prensipler Prick test ile aynıdır. Ancak uygulama yöntemi ve kullanılan alerjenler farklıdır. Kapalı steril şişelerdeki alerjenler, çok ince uçlu bir enjektör (iğne) ile derinin biraz daha derin kısmına çok küçük miktarlarda enjekte edilir. Test sonuçları 15-20 dakika beklendikten sonra değerlendirilir.

Yama Testi

Yama Testi

Yama testi diğer iki testten faklı olarak yapılır ve değerlendirilip sonuç alınması süreci de daha uzundur. Temas egzaması (kontakt dermatit ) olan hastalarda egzamaya neden olan maddeleri belirlemek amacıyla uygulanır. Yaygın tetikleyicileri arasında kokular (sabun kokusu vb.), nikel (mücevherler, nikel saat kordonu ve metal paralar vb.), krom (deriler ve tuğla çimentosu vb.) bulunur. Yama testi sonuçları 48 ila 72 saat sonra değerlendirilir. Bu süre içerisinde test materyalleri yerinden çıkarılmamalı ya da ıslatılmamalıdır.

Kan Testleri

Kan Testleri

Bu test bağışıklık sisteminin şüphelenilen alerjik maddeye tepki olarak ürettiği, kandaki IgE antikoru miktarını ölçmek amacıyla kullanılır. Bu test genelde alerji ilaçlarının kesilemediği durumlarda, hastalarda şiddetli egzama veya sedef gibi sağlık sorunları olduğunda tercih edilir. Bebekler ve çok küçük çocuklarda da bir kerelik iğneli kan testi birçok kere yapılan deri testlerinin yerine tercih edilmektedir.

Kullanılan en yaygın kan testi türü, vücudun belirli alerjenlere tepki olarak oluşturduğu immunglobulin E (IgE) antikorunun kandaki düzeyini ölçer. Spesifik IgE antikor testi ise kişide belli bir madde veya maddelere karşı alerji benzeri belirtiler varsa yapılır. Radyoallergosorbent testi (RAST) gibi diğer kan testleri ise daha detaylı bilgi sağlamak için kullanılır.

Kan testlerinde sonuçları almak bazen günler sürebilir çünkü kan örneklerinin test edilmek için laboratuvar yollanması gerekebilir.

Diğer Testler

Özellikle gıda testlerinde, daha kesin bir tanı için, kişiye alerjisi olduğu düşünülen besinlerin kademeli olarak verildiği ve reaksiyonun ölçüldüğü, besin yükleme testi uygulanır.

Burnun incelendiği nazal endoskopi, nazal smear ve deri testleri de özellikle alerjik rinit teşhisinde kullanılan etkili tanı yöntemlerindendir.

Alerjik Rinit Tanısında Deri Prick Testlerinin Önemi

Alerjik Rinit Tanısında Deri Prick Testlerinin Önemi

Alerjik rinit, uygun yöntemlerle tedavi edilmediğinde sinüs ağızlarını tıkayarak kronik sinüzite ve özellikle çocuklarda geniz eti büyümesi gibi komplikasyonlara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Alerjik rinit teşhis edilemediğinde hastalar, tanı için doktor doktor dolaşmakta, kendilerini sıkıntıya sokan uzun süreçler yaşamaktalar. Bu durum, hem hastalığın teşhisinin gecikmesine ve ilerlemesine neden olmaktadır.

Oysaki alerjik rinit, bu tür rahatsızlıklara yol açmadan uygun bir alerji testiyle teşhis edilip, alerji tedavisine başlanılabilir. Bu yöntemle, gereksiz birçok işlem yapılmasına neden olacak, tedavisi aylarca sürecek ve belki de cerrahi operasyonlara kadar varacak bir rahatsızlık baştan önlenmiş olur. Alerjik rinite uygun bir tedavi uygulayabilmek için güvenilir bir test gereklidir. Deri prick testi, alerji tanısında uygulanan, özgüllüğü ve duyarlılığı en yüksek, basit, pratik, güvenilir, ağrısız, çabuk sonuç veren, tekrarlanabilirliği yüksek, komplikasyonları neredeyse yok denecek kadar az olan bir test yöntemidir. Total IgE testi, alerji tanısını ortaya koyar fakat neye alerjinin olduğu konusunda bir fikir vermez. Deri prick testiyle alerjiye neden olan alerjen saptanıp daha spesifik bir tedaviye başlanabilir. Sonuç olarak alerji; alerji testleriyle teşhis edilip, uzun süreli ve masraflı tedaviler gerektirecek duruma gelmesi engellenebilir.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 2.3.2016 10:48:00, Düzenleme Tarihi: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

Üst Kategoriler