Kulak Burun Boğaz Plastik & Estetik Cerrahi Saç Ekimi Medikal Estetik Tıbbi Kadro Kurumsal İletişim Bilgileri Bizi Arayabilirsiniz (444 4 522) Normal (Web) Sürümü

Alerjik Rinit Tedavisi: Medikal Fototerapi

İltihaplı ve çok hızlı çoğalan deri hastalıklarının tedavisinde, farklı ışık tedavileri yıllardır başarı ile kullanılmaktadır. Ancak burun mukozasının iltihaplı hastalıklarından biri olan alerjik riniti tedavi edebilen en etkili metotlardan biri medikal fototerapidir. Medikal fototerapi (Rhinolight), burun içerisine yapılan bir ışık tedavisidir. Burun içi medikal fototerapi, alerji yaratan etkenlerin, nasıl belirtiler verdiğine bakılmaksızın, alerjik burun akıntısının tedavisi için geliştirilmiştir.

Bu ağrısız tedavi yöntemi, sadece birkaç dakika sürmektedir. Hastaların yaşam kalitesi, uygulanan fototerapi sayesinde bir ya da iki tedaviden hemen sonra daha iyi hale gelmektedir. Hem mevsimsel hem de tüm yıl süren alerjik nezlesi olan hastalarda ışık tedavisi ile burunda alerjiye bağlı gelişen kaşıntı, akıntı, tıkanma, hapşırık gibi her türlü şikâyet başarı ile azaltılmakta ya da yok edilmektedir.

Medikal fototerapi tedavisi nasıl uygulanır?

Tedavi sadece birkaç dakika sürmektedir ve kesinlikle acı vermemektedir. Tedavi sırasında, doktor tedavi ışığını doğrudan nazal mukoza üzerine yönlendirmek için özel bir kablo kullanır ve bu işlem, hiçbir uygunsuz etkiye neden olmamaktadır.

Alerjik belirtilerin ortaya çıkışına göre, medikal fototerapi tedavisi iki hafta boyunca uygulanmalıdır ve tedavi sayısını uzman doktorun belirlemesi gerekmektedir. Yöntem ayrıca, alerjik rinitin tamamlayıcı tedavisi olarak da tavsiye edilmektedir.

rhinolight

Hamilelik ve laktasyon (süt üretimi) gibi durumlarda ya da geleneksel alerjik tedavilerin tavsiye edilmediği durumlarda, Medikal fototerapi tedavisinin tek başına uygulanması da mümkün olabilmektedir.

Bu tedavi, sadece klinik olarak tanısı koyulmuş olan alerjik rinit durumunda uygulanmaktadır.

Hastanın ilaç da kullanıyor olması halinde, iki hafta boyunca dört tedavi gerekli olacaktır. Hastanın hiçbir anti alerji ilacı alamıyor olması halinde, iki haftalık tedavi süresi içinde 6 ila 8 tedavi seansının uygulanması gerekmektedir. (Tedavinin sayısı her zaman uzman doktor tarafından belirlenir.)

Tedavinin tek yan etkisi nazal mukozanın hafif kuruluğudur (burun kuruluğu). Bu sorun, A vitamini yağı kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.

Medikal fototerapi tedavisinin etkileri hızlı ve uzun solukludur. Tekrar edilen tedaviler alerjenlere toleransı arttırmaktadır ve buna bağlı olarak da tedavi uygulamasının, alerjik belirtileri tamamen kontrol altına alması muhtemeldir.

Medikal fototerapi tedavisi kimlere uygulanabilir?

  • Antihistaminik ve burun içi ilaç tedavisi kullanmasına rağmen iyileşmeyen hastalara,
  • Kullanılan ilaçların yat eki ya da diğer ilaçlarla etkileşim yaptığı zaman,
  • Uzun süreli ilaç almak istemeyen hastalara uygulanabilir.

Medikal fototerapi'nin uygulanamadığı bir grup hasta da vardır. Örneğin, burnun fiziksel yapısı tedaviyi istenilen dozda uygulamaya izin vermiyorsa, alerjik rinite diğer burun içi aktif iltihap durumu varsa, tümör gibi ciddi bir durumda, cilt üzerinde daha önce uygulanan ışık tedavisinin tahribatı varsa bu yöntem uygulanamaz. Çocuklarda, ışık tedavisi kullanımı ile ilgili henüz yeterli klinik bilgi birikimi olmadığından, 14 yaş altı çocuklara uygulama önerilmemektedir.

Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 7.3.2013 13:25:00, Düzenleme Tarihi: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

Üst Kategoriler