Kulak Burun Boğaz Plastik & Estetik Cerrahi Saç Ekimi Medikal Estetik Tıbbi Kadro Kurumsal İletişim Bilgileri Bizi Arayabilirsiniz (444 4 522) Normal (Web) Sürümü

Vestibüler Rehabilitasyon nedir ve kimler için uygundur?

Vestibüler Rehabilitasyon nedir ve kimler için uygundur?

Vestibüler Rehabilitasyon (VR), manevra tedavilerine cevap vermeyen hastalar için iyileşme sürecini hızlandırmak, kişinin hastalıktan dolayı bozulan psikolojisini onarmak, günlük hayattaki sorunlarını düzeltmesini sağlamak amacıyla oluşturulan programdır. Bu uygulama, ancak hastanın da katkılarıyla, disipliniyle başarılı olabilecek bir programdır. Hasta, ilk atağı kriz şeklinde, ardından gelen atakları daha hafif seyirli olarak tanımlarsa, sorunun yetersiz ikameye bağlı olduğu düşünülebilir ve VR başarı şansı artar.

Rehabilitasyon sürecinde hangi uzmanlar yer alır?

Rehabilitasyonda; KBB Uzmanı (vestibüler hastalıklar ve otonöroloji alanında uzman), odyolog ve vestibüler rehabilitasyon (VR) konusunda uzman bir fizyoterapist bulunmalıdır.

Vestibüler Rehabilitasyon ne kadar sürer?

Tedavi süresi genellikle 4-8 hafta sürer. Tedaviye olabildiğince erken başlamak sorunları daha çabuk gidermek açısından önemlidir.

Vestibüler Rehabilitasyon süreci nasıldır?

VR öncesi ve sonrası, hastaların denge bozukluğu değerlendirilerek, Dengesizlik Envanteri oluşturulur. VR'de iki yöntem uygulanır:

  • İlkinde, yapılması gereken program hastaya öğretilir ve bunu evde uygulaması istenir. Hasta arada uzman tarafından kontrol edilir.
  • İkinci yöntemde ise, hastaya özel hazırlanan program, belirli günlerde, ya evde ya da rehabilitasyon merkezinde, 4-8 hafta boyunca fizyoterapist tarafından hastaya uygulanır.
Randevu almak için tıklayınız.
Yayınlanma Tarihi: 23.10.2015 11:22:00, Düzenleme Tarihi: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

İlgili Kategoriler

Üst Kategoriler